Jak se připravit do divadla?

Jaké šaty vybrat? Buďte sama sebou a zazáříte

Ať už se chystáte na operu, balet nebo na muzikál, vždy je dobré zvolit oděv, který bude nejen pohodlný, ale také elegantní a stylový.

První možností jsou klasické večerní šaty. Ty jsou vždy spolehlivou volbou, když chcete vypadat nádherně a žensky. Zkuste něco ve střihu A, který je univerzální a vhodný pro většinu postav. Pokud chcete být ještě více tradiční, zvolte šaty s delší sukní a vysokým výstřihem.

Druhou možností jsou smokingové kostýmy. Ty jsou ideální pro ženy, které chtějí vypadat elegantně a zároveň originálně. Smokingové kostýmy jsou skvělou volbou pro divadlo, a to zejména pro muzikály nebo komedie. Můžete si vybrat mezi klasickým smokingem v tmavé barvě nebo si pohrát s barevností a zvolit například růžový nebo modrý kostýmek.

Třetí možností jsou šaty s výraznými vzory. Pokud chcete být v divadle opravdu vidět, zkuste šaty s geometrickými nebo květinovými vzory. Ty jsou skvělou volbou pro mladší ženy, které chtějí být nejen elegantní, ale také moderní a svěží.

Nezapomeňte na doplňky

Ať už se rozhodnete pro kterékoliv ze zmíněných šatů, nezapomeňte na doplňky. Ideální jsou vysoké podpatky, které vám dodají výšku a ženskost, ale zároveň si zkuste vybrat pohodlné boty, abyste se v divadle cítila komfortně.

Dále nezapomeňte na kabelku a šperky, které dodají vašemu outfitu finální dotek elegance. Pro kabelku je vhodné zvolit něco malého a elegantního, například klasickou kloubovou kabelku nebo malý kufřík. Co se týče šperků, vyberte spíše něco nenápadného, ale zároveň výrazného, jako jsou například zlaté náušnice nebo diamantové prsteny.

Outfitem to nekončí, doplňte znalosti

Krásná už jste. Co dál? Přihoďte také potřebné znalosti, kterými okouzlíte svůj doprovod. Máte svoji oblíbenou hru? Víte, které hry patří ty nejznámější? Vybavte se novými informacemi. Připravili jsme pro vás výčet pěti zajímavých počinů historie, které se hrají i dnes.

  1. Hamlet – slavná divadelní hra od Williama Shakespeara, která je považována za jednu z nejlepších divadelních her vůbec.
  2. Don Giovanni – operní dílo od Wolfganga Amadea Mozarta, které je považováno za jedno z nejlepších operních děl vůbec.
  3. Romeo a Julie – další slavná divadelní hra od Williama Shakespeara, která je považována za jednu z nejznámějších a nejmilovanějších lásek v dějinách divadla.
  4. Bídníci – muzikál od Claudea-Michela Schönberga a Alaina Boublila, který je považován za jeden z nejúspěšnějších muzikálů vůbec. Předlohu napsal Victor Hugo.
  5. Mamma Mia! – další úspěšný muzikál, který se inspiruje skladbami skupiny ABBA. Tento muzikál je považován za jeden z nejpopulárnějších vůbec a byl přeložen do mnoha jazyků po celém světě.

BONUS na závěr aneb jaká je historie divadla?

Historie divadla se táhne tisíce let zpět a odráží kulturní, společenské a estetické změny v průběhu času. Základní kořeny divadla lze vysledovat až do antického Řecka, kde v 5. století př. n. l. vznikla první divadelní představení.

  • Antické Řecko (5. století př. n. l.) - divadlo vzniklo během slavností Dionýsových her. Tragédie a komedie, hrané v amfiteátrech, se staly klíčovým prvkem antické řecké kultury. Aristotelés formuloval první teorii divadla ve svém díle 'Poetika'.
  • Římská říše (1. století př. n. l. – 5. století n. l.) - římané převzali divadelní tradice od Řeků, ale přidali vlastní prvky. Divadelní hry byly často spojeny s politickými a náboženskými událostmi.
  • Středověk (5. – 15. století) - během středověku se divadelní umění přesunulo na náměstí před kostely a vytvořily se mysterijní hry, které zobrazovaly náboženské příběhy. Rozvoj komedie a tradičních her napsaných v lidovém jazyce.
  • Renesance (14. – 17. století) - vzestup humanismu přinesl nový pohled na divadlo. Vznikají divadla jako stálá instituce, a to nejen v Itálii, ale i ve Francii a Anglii. William Shakespeare se stává klíčovou postavou tohoto období.
  • Baroko (17. – 18. století) - divadlo získává na velkoleposti a začíná se více zaměřovat na emocionální projevy herců. Opera a balet získávají na popularitě.
  • Klasicismus a romantismus (18. – 19. století) - v klasicismu se divadlo vrací k antickým vzorům a omezuje extravagantnost baroka. V romantismu se zdůrazňuje individuální expresivita a citový projev herců.
  • 20. století - divadlo vstupuje do moderní éry s experimentálními směry, jako jsou absurdní drama, expresionismus a postdramatické divadlo. Rozvoj filmu a televize mění způsob, jakým se diváci setkávají s uměním.
  • Současnost: Divadlo se i nadále vyvíjí a adaptuje na nové technologie a kulturní trendy. Existuje široká škála žánrů od tradičního dramatického umění po experimentální a interaktivní formy divadla.

Kam dál? Přečtěte si náš článek 5 tipů na zdravou snídani nebo se podívejte, kam za památkami v největších městech Česka.

Fotografie